امپدانس در هدفون

امپدانس یکی از مباحث علوم برق می باشد که دارای توضیحاتی گسترده و تخصصی می باشد که از ذکر آن ها پرهیز کرده و فقط در سطح مورد نیاز در مورد هدفون ها به آن می پردازیم.

امپدانس در واقع همان مقاومت سیم پیچ های هدفون می باشد که واحد آن بر حسب اهم سنجیده می شود. به دلیل وابستگی امپدانس به فرکانس ، مقدار امپدانس هدفون ها در فرکانس 1 کیلوهرتز سنجیده می شود.

هرچه تعداد دور سیم پیچ های هدفون بیشتر باشد ، امپدانس آن نیز بالاتر خواهد رفت. این سیم پیچ ها انرژی الکتریکی را به نیرو محرکه ای تبدیل می کند که این نیرومحرکه دیافراگم هدفون را به حرکت درآورده و تولید صدا می کند ( حداکثر مقدار صدای تولید شده تحت عنوان حساسیت در مشخصات فنی محصولات ذکر می شود).

به طور کلی می توان گفت در مقایسه ی دو هدفون با حساسیت مشابه ، هدفون با امپدانس بالاتر ، توان بیشتری برای رسیدن به حساسیت نامی خود لازم دارد. پس برای استفاده از هدفون با پخش کننده های کم توان مانند تلفن های همراه ، استفاده از هدفون های با امپدانس پایین مناسب تر است. هرچند که تلفن های همراه امروزی با باتری های پرتوان ، قابلیت تامین توان هدفون های با امپدانس بالاتر را نیز دارند. از  سوی دیگر در صورت پایین بودن امپدانس یک هدفون و متصل کردن آن به دستگاه های پخش کننده ی قدرتمند ، با عبور جریان زیاد از هدفون ، امکان سوختن هدفون وجود دارد که چنین خرابی هایی شامل گارانتی نیز نخواهند شد. در نتیجه می بایست در هنگام استفاده از هدفون به بازه ی امپدانسی پخش کننده ی خود توجه داشت که امپدانس هدفون در آن بازه قرار داشته باشد. همچنین در صورت بیشتر بودن تعداد دورهای سیم پیچ که در نتیجه افزایش امپدانس را در بر خواهد داشت ، می توان نیرومحرکه ی بیشتری تولید کرد ودر نتیجه می توان دیافراگم ضخیم تری را به حرکت در آورد. صدای تولید شده ناشی از حرکت یک دیافراگم ضخیم تر ، کیفیت صدای بالاتر و شفافیت بیشتری را در بر خواهد داشت.

 

پس توصیه ی ما این است که بر اساس توان باتری تلفن همراه خود یا سایر پخش کننده ها و همین طور توان خروجی دستگاه های صوتی مورد استفاده ، هدفون با امپدانس مناسب را انتخاب کنید. اگر پخش کننده ی شما کم توان است هدفون هایی با 16 یا 32 اهم امپدانس انتخاب بهتری است که با وجود کاهش اندک کیفیت ، به حساسیت نامی هدفون خود خواهید رسید. هرچند در صورتی که کیفیت برای شما مهم تر از حجم صداست می توانید با صرف نظر از اندکی کاهش حجم صدا ، از هدفون های با امپدانس بالاتر نیز استفاده کنید. اما در صورت استفاده از پخش کننده های پر توان ، به هیچ وجه از هدفون های با امپدانس پایین استفاده نکنید چرا که به طور قطع آسیب خواهند دید.

کلمات کلیـدی : 

پربازدیـد ترین‌ها

امپدانس یکی از مباحث علوم برق می باشد که دارای توضیحاتی گسترده و تخصصی می باشد که از ذکر آن ها پرهیز کرده و فقط در سطح مورد نیاز در مورد هدفون ها به آن می پردازیم.

این تکنولوژی به معنای توانایی هدفون در حذف سر و صدای ناخواسته ی محیط و انتقال خالص صدای هدفون به شنونده می باشد. برای این منظور دو روش وجود دارد: