تکنولوژی حذف نویز

این تکنولوژی به معنای توانایی هدفون در حذف سر و صدای ناخواسته ی محیط و انتقال خالص صدای هدفون به شنونده می باشد. برای این منظور دو روش وجود دارد:

 

روش فعال : در این روش به کمک انرژی الکتریکی و امواج آن نویز محیطی بلاک می شود. مزیت این روش توانایی حذف کامل نویز می باشد اما کارکرد این روش در محیط های گوناگون متفاوت است و گاها به دلیل عملکرد ناکارآمد در برخی  محیط ها ، حذف نصفه و نیمه ی نویز بر کیفیت صدای هدفون تاثیر منفی می گذارد. همچنین غالبا این نوع هدفون ها برای ارائه ی این تکنولوژینیاز به باتری مجزا دارند که این امر باعث بزرگ تر و سنگین تر شدن هدفون می شود.

 

روش غیر فعال : در این روش ایزوله سازی به صورت فیزیکی صورت گرفته و طراحی هدفون به گونه ای است که از ورود صدا به داخل هدفون جلوگیری می شود اما این روش قادر به حذف کامل نویز نمی باشد و از طرف دیگر نیز بر کیفیت صدا  تاثیری نخواهد داشت. میزان حذف نویز بر اساس نحوه ی طراحی هدفون متفاوت می باشد. هدفون ها به طور کلی به دسته های زیر تقسیم می شوند :

 

داخل گوش (in ear) : این حالت دارای بالشتک های ژله ای کوچکی می باشد که باعث می شود هدفون به طور کامل داخل گوش قرار گیرد لذا بیشترین ایزوله سازی را در بین همه انواع هدفون داراست و تا 80% امکان حذف نویز در آن وجود دارد.

داخل گوش (earbud) : تفاوت این حالت بزرگ تر بودن گوشی های آن است و هدفون کاملا وارد گوش نمی شود. حداکثر توان ایزوله سازی نویز در این حالت هدفون 300% می باشد.

روی گوش (on ear) : این حالت هدفون بر روی لاله های گوش قرار می گیرد و به همین دلیل بیش از 30% توان حذف نویز ندارد.

اطراف گوش (over ear) : این حالت از هدفون به طور کاملا گوش را در بر گرفته بنابراین تا حد 70% امکان ایزوله سازی دارد.

کلمات کلیـدی : 

پربازدیـد ترین‌ها

امپدانس یکی از مباحث علوم برق می باشد که دارای توضیحاتی گسترده و تخصصی می باشد که از ذکر آن ها پرهیز کرده و فقط در سطح مورد نیاز در مورد هدفون ها به آن می پردازیم.

این تکنولوژی به معنای توانایی هدفون در حذف سر و صدای ناخواسته ی محیط و انتقال خالص صدای هدفون به شنونده می باشد. برای این منظور دو روش وجود دارد: